The Supersuckers live i Malmö
Den 26 april 2024 såg jag The Supersuckers live på Medley i Malmö. Det var 3:e gången jag såg The Supersuckers live.
The Supersuckers kommer upp på scenen och sångaren Eddie Spaghetti presenterar bandet:
We’re the Supersuckers – the greatest rock’n’roll band in the world
Sedan inleder de med sin absolut bästa låt ”Pretty Fucked Up”. Det är en enormt bra rocklåt som man kan lyssna på hur många gånger som helst. Eddie Spaghetti klappar igång publiken och sedan är det fullt ös. Detta är utan tvekan konsertens bästa låt och en härlig inledning på kvällen.
De fortsätter med ”All of the Time” från albumet ”Suck It”, som är bra och ”The Evil Powers of Rock’n’Roll”, som är ännu bättre.
”Rock’n’Roll Records (Ain’t Selling This Year)” är en av The Supersuckers bästa låtar. Fullt ös.

Efter ”Coattail Rider” är det dags för nästa höjdpunkt. ”Creepy Jackalope Eye” är en lysande rocklåt. Det är också den första låten jag hörde med The Supersuckers. För 25 år sedan släppte The Supersuckers och Steve Earle en singel ihop. Jag köpte singeln och konstaterade snabbt att The Supersuckers låt var bättre än Steve Earles. Då hade jag aldrig hört bandet tidigare. Denna låt var ”Creepy Jackalope Eye”.
The Supersuckers har varit ute på en intensiv Europaturné under april. Kvällens konsert är deras 23:e på 26 dagar – och avslutningen på turnén. Man märker inte av den minsta trötthet. Inledningen på konserten har varit makalöst bra.
Konserten fortsätter med fler bra låtar, som ”Get the Hell”, ”Ain’t Gonna Stop (Until I Stop)” och den nya singeln ”Maybe I’m Just Messing with You”.
The Supersuckers bildades 1988 i Tuczon. Eddie Spaghetti är den enda originalmedlemmen som är kvar. ”Metal” Marty Chandler har varit med sedan 2009 och Chris von Streicher sedan 2012.



Lite senare kommer ”Sleepy Vampire” och ”Rock Your Ass”, båda från The Supersuckers bästa album ”Motherfuckers Be Trippin'”. Speciellt ”Rock Your Ass” är mycket bra och det är ett härligt tryck på Medley som är nästintill utsålt.
”Metal” Marty Chandler släppte nyligen en soloskiva och gör ett litet medley på låtar från detta. Den sista av dessa är ”Idaho, Baby”.
Avslutningen på konserten är kanonbra. Tidigare under kvällen hade Eddie Spaghetti och ”Metal” Marty Chandler gästat The Warner E. Hodges Band under slutlåtarna och inför ”Idaho, Baby!” kommer Warner upp på scenen. Detta är en låt från ”Metal” Martys nya soloskiva.

The Supersuckers gör en punkig cover av ”This Is Rock & Roll” (The Coasters). På slutet kommer även 2 låtar som inte fanns med på setlistan (och som jag tyvärr inte kan titlarna på).
Konserten avslutas på bästa sätt med kanonlåten ”Born with a Tail”.
Det har varit en kanonbra konsert – speciellt första halvan. De bästa låtarna var ”Pretty Fucked Up”, ”Creepy Jackalope Eye”, ”Rock’n’Roll Records (Ain’t Selling This Year)”, ”Born with a Tail” ”The Evil Powers of Rock’n’Roll” och ”Rock Your Ass”.
