Thåström live i Malmö

Den 7 mars 2025 såg jag en bra konsert med Thåström på Malmö Arena.

Thåström har alltid varit en av Sveriges bästa rockartister, oavsett om det varit i Ebba Grön, Imperiet eller som soloartist. Detta är 6:e gången jag ser Thåström live som soloartist. Jag har även sett Imperiet live 2 gånger.

Konserten på Malmö Arena börjar med ”Magiskt oändligt”, som är bästa låten på senaste albumet ”Somliga av oss”.

”Beväpna dig med vingar” är mycket bra. Det är en ganska mäktig ljudkuliss och Thåströms röst är klockren.

Därefter kommer några mindre bra låtar. Till stora applåder kommer Titiyo in på scenen och tillsammans sjunger Thåström och Titiyo ”Papperstunna väggar”.

Den följs av ”Solen i den vänstra” och ”Det bästa av allt” från senaste albumet ”Somliga av oss”.

Thåström och bandet gör en bra version av ”Ingen sjunger blues som Jeffrey Lee Pierce” från albumet ”Skebokvarnsv. 209”.

Thåström är på gott humör. Han skrattar och skojar med publiken emellanåt. Det är inte mycket mellansnack, men det brukar det heller inte vara.

”Kom med mig” och ”Centralmassivet” är hyfsade, men lite senare kommer en av konsertens höjdpunkter. ”Saker som hon gör” är en av de bästa låtarna från Imperiets album ”Synd”. Thåström sjunger makalöst bra!

”Saker som hon gör” följs av en mycket bra ”Old Point Bar”. Tempot går ner igen i ”Alltid va på väg” och ”Det årets kallaste kväll”.

Thåström spelar själv inte gitarr denna kväll, men han sjunger fantastiskt och spelar munspel på någon låt. Bandet består av Christian Kjellvander (gitarr, kör), Henrik Nilsson (bas), Per Eklund (trummor), Stefan Brisland (keyboards, fiol) och Niklas Hellberg (piano, orgel, synthesizer, kör) samt Titiyo (sång, tamburin), som gästa på några låtar.

Bandet lämnar scenen, men är snart tillbaka för extranummer. Det är egentligen inte jättemånga låtar Thåström gjort på 2000-talet som jag gillar, men den kanske bästa är ”Kort biografi med litet testamente”, som är nästintill ett mästerverk.

Jag har lämnat landet så många gånger
Jag tappat räkningen för längesen
Sanningen är den att jag är typisk svensk
Och jag vet att jag är skyldig till att under många herrans år
Försökt slippa va med mig själv

”Sönder Boulevard” är strålande, liksom ”Södra korset”.

Thåström lämnar scen på nytt, men är strax tillbaka tillbaka för den andra omgången av extranummer. Jag blev lite orolig för jag inte skulle få höra den, då Thåström på tidigare konserter under turnén alltid spelat den bland första omgången extranummer. Men i andra omgången kommer Ebba Gröns kanonlåt ”Flyktsoda”. Även om den är ännu bättre när det rockar ordentligt är även den här lugna versionen av ”Flyktsoda” magisk.

Konserten avslutas med en av Thåströms bästa låtar som soloartist. ”Alla vill till himlen” är oerhört bra. Thåström tackar publiken till stora applåder.

Det är en bra konsert, även om jag sett Thåström ännu bättre live. Första halvan har lite för många låtar jag inte är så förtjust i, men andra halvan är betydligt bättre. Och extranumren är alldeles strålande. Bästa låtarna under konserten var ”Flyktsoda”, ”Kort biografi med litet testamente”, ”Alla vill till himlen”, ”Saker som hon gör”, ”Sönder Boulevard”, ”Beväpna dig med vingar”, ”Södra korset” och ”Ingen sjunger blues som Jeffrey Lee Pierce”.

Band

Thåström (sång, munspel)
Christian Kjellvander (gitarr, kör)
Henrik Nilsson (bas)
Per Eklund (trummor)
Niklas Hellberg (piano, orgel, synthesizer, kör)
Stefan Brisland (keyboards, fiol)

Övriga musiker

Titiyo (sång, tamburin – låt 6, 11)

Thåström Setlist Malmö Arena, Malmö, Sweden 2025

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.